fbpx
Cze 13, 2018 AUTHOR: Dorota Walkarz
ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZ?

Kupiłaś mieszkanie i marzysz o pięknej aranżacji, ale nie wiesz ile kosztuje projekt wnętrz?  Ten poradnik Ci w tym pomoże!


W ostatnich latach korzystanie z usług projektantów wnętrz stało się bardzo popularne. Nie jest to już usługa luksusowa, dostępna tylko dla wybranych. Z pewnością przyczyniły się do tego liczne programy telewizyjne, ukazujące metamorfozy wnętrz.  

Polacy coraz częściej chcą, aby ich wymarzone mieszkanie zostało zaprojektowane przez profesjonalistę. Ale czy wiemy ile kosztuje projekt wnętrz? Jaki jest zakres prac i co ma wpływ na ostateczną cenę projektu? 

Odpowiedź jest krótka: to zależy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co wpływa na cenę projektu i jakich kwot możesz się spodziewać. 

Jeśli nie do końca wiesz jak wybrać architekta wnętrz i gdzie go szukać, koniecznie sprawdź poprzedni wpis – Jak wybrać projektanta wnętrz? I czy warto?

Mnogość usług projektowych – wybierz tę idealną dla siebie.

Oferty biur architektonicznych są coraz bogatsze. Projektanci dwoją się i troją, aby sprostać wymaganiom klientów. Miej na uwadze, że jest to zawód kreatywny i trudno jest tutaj posiadać sztywne, z góry ustalone ceny. Każdy klient i każdy projekt jest inny. 

Architekci podchodzą do klientów bardzo indywidualnie, przed podaniem końcowej ceny muszą dowiedzieć się jak najwięcej na temat Twoich oczekiwań, zakresu prac i czasu na wykonanie projektu. Często po kilku zadanych Ci pytaniach wiedzą, która z ich usług jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. 

Standardowy zakres projektu wnętrz:

Projekt podstawowy (koncepcyjny). Jest to najczęściej pierwszy krok do stworzenia aranżacji wnętrza. Stanowi bazę do dalszych decyzji projektowych. Przeważnie składa się z dwóch lub trzech koncepcji układu funkcjonalnego Twojego mieszkania, przedstawionego w formie rzutu poziomego. Innymi słowy jest to ogólny pomysł na aranżację Twoich wnętrz. 

Dowiesz się z niego, gdzie i jak rozmieścić meble i sprzęty. Bardzo często do takiego projektu dodawany jest Moodboard czyli plansza z zestawieniem proponowanej kolorystyki oraz stylistyki mebli (nie mylić z fotorealistycznymi wizualizacjami). Można po tym etapie zakończyć współpracę z architektem i przejść do prac wykończeniowych. 

Pamiętaj, że w ramach tego projektu zazwyczaj nie otrzymasz informacji o użytych meblach, ich wymiarach i szczegółach dotyczących cen i producentów.

Projekt kompleksowy. Zawiera wszystkie elementy projektu podstawowego oraz projekt wykonawczy czyli dokumentację techniczną. 

Podczas takiej współpracy z architektem omówisz wszystkie szczegóły na podstawie fotorealistycznych wizualizacji. Dzięki temu dowiesz się dokładnie jak będą wyglądały Twoje przyszłe wnętrza. Jest to chyba najprzyjemniejsza część tworzenia koncepcji aranżacji. Nie potrzebujesz tu wyobraźni przestrzennej, wszystko zostanie Ci przedstawione na obrazkach 3D a czasami nawet za pomocą techniki VR. 

Po zaakceptowaniu wszystkich detali, architekt przygotuje dokumentację techniczną projektu. Znajdą się tam wszystkie informacje na temat użytych mebli, wymiarów czy sprzętów oraz dokładne rysunki rozmieszczenia instalacji elektrycznej, sanitarnej i teletechnicznej. Taka dokumentacja jest bardzo potrzebna ekipie wykonawczej, jest to dla niej swego rodzaju instrukcja. Wykonawcy znajdą w niej wszystkie zalecenia dotyczące projektu. Dzięki temu zostanie on zrealizowany zgodnie z koncepcją ustaloną wspólnie z architektem.

W zakres projektu kompleksowego zazwyczaj wchodzi również sporządzenie kosztorysu. Znajdziesz w nim wszystkie informacje dotyczące użytych materiałów, ich cen oraz producentów.

Projekt kompleksowy z nadzorem autorskim. Jest to najbardziej zaawansowana współpraca z architektem wnętrz. Jeśli zdecydujesz się na ten zakres projektu, architekt zrobi wszystko za Ciebie. Nie będziesz martwić się o czasochłonne zakupy czy kontrolowanie ekipy remontowej.  

Podejmując decyzję o projekcie z nadzorem autorskim możesz ustalić zakres obowiązków architekta. Czy chcesz, aby kontrolował on ekipę i jak często miałby to robić. A może potrzebujesz jedynie pomocy w zamówieniach produktów.

Architekci oferujący nadzór autorski bardzo często współpracują z zaufaną ekipą budowlaną. W takiej sytuacji odchodzi stres związany z niekompetencją wykonawców lub obawą o wprowadzanie przez nich zmian w projekcie.

Pozostałe usługi oferowane przez architektów wnętrz:

Konsultacja. Inaczej porada projektowa. Najczęściej ma formę kilkugodzinnego spotkania. Zapłacisz za nią około 100-200 złotych za godzinę spotkania.

Kiedy warto skorzystać z porady architekta:

  • gdy jesteś na etapie wybierania mieszkania
  • gdy urządziłaś samodzielnie mieszkanie, ale nie jesteś zadowolona z efektu
  • gdy chcesz wprowadzić niewielkie zmiany w już urządzonym lokalu
  • gdy chcesz zmienić układ swojego mieszkania i wyburzyć ściany
  • gdy potrzebujesz podpowiedzi na temat kolorów lub stylistyki 

Projekt online. Świat pędzi coraz szybciej, a my razem z nim. Nie zawsze mamy czas na długie spotkania przy kawie z projektantem. Nie zawsze też w naszej miejscowości mamy dostęp  do architekta, z którym chcielibyśmy współpracować. 

Dzisiejsza technologia pozwala nam na prowadzenie rozmów, dyskusji, podpisywanie umów z dwóch różnych zakątków Świata. Brak możliwości spotkania się w cztery oczy nie stanowi już dla wielu osób problemu. Ba! bardzo często jest nawet zaletą.

Biura projektowe wychodzą nam naprzeciw i coraz częściej umieszczają w swojej ofercie możliwość wykonania projektu online. Jeszcze kilka lat temu był to temat bardzo kontrowersyjny w tej branży, ale teraz nikogo to nie dziwi. Najczęściej wybierany jest projekt podstawowy, kompleksowy lub konsultacja online. 

Home-staging. Jest to usługa polegająca na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Nie od dziś wiadomo, że atrakcyjnie urządzone mieszkania, które schludnie wyglądają na zdjęciach, szybciej się sprzedają. 

Inwestując w tę usługę projektową mamy szansę na wzrost wartości naszej nieruchomości a w efekcie szybszą i bardziej korzystną dla nas sprzedaż lub wynajem. Badania na rynku amerykańskim wskazują skuteczność w skróceniu czasu sprzedaży (przeciętnie o 40%). 

Ile kosztuje projekt wnętrz i od czego zależy? 

Biuro architektoniczne czy freelancer?

Obecnie na rynku panuje zatrzęsienie ofert aranżacji wnętrz. Różnice w cenie projektu są zaskakujące. Ale od czego zależą?

Są bardzo mocno powiązane z tym, kto wykonuje usługę projektową. Czy jest to szanujące się biuro projektowe, zatrudniające kilku architektów i współpracujące z różnymi branżami czy może student, który dopiero przyucza się do wykonywania swojego zawodu.

To ile kosztuje projekt wnętrz nie zawsze wiąże się z jakością. Należy być bardzo ostrożnym w podejmowaniu decyzji o podjęciu współpracy. 

O tym na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta przeczytasz tutaj – Jak wybrać projektanta wnętrz? I czy warto?

Mieszkanie, dom a może lokal usługowy?

Jak widzisz na to, ile kosztuje projekt wnętrz wpływa wiele czynników. Kolejnym z nich jest rodzaj lokalu, którego aranżację chcesz zlecić projektantowi. Dla architekta jest to bardzo ważna informacja i z pewnością będzie chciał ją uzyskać na początku waszej rozmowy o ofercie.

Inna jest cena projektu aranżacji wnętrz mieszkania 50m2, w którym chcemy uzyskać jak największą funkcjonalność. A inna będzie cena projektu wnętrz domu o powierzchni 200m2, którego bardzo dużą część zajmują pomieszczenia gospodarcze, garaż i ciągi komunikacyjne. 

Również wyceniając aranżację wnętrz lokali usługowych, architekt musi znać przeznaczenie danego miejsca. Czy ma to być mała kawiarenka czy może restauracja pięciogwiazdkowego hotelu? Poziom trudności projektu jest zdecydowanie inny. Ale i powierzchnia i możliwości się różnią. Nie jest powiedziane, że cena za m2 powierzchni w przypadku projektu restauracji będzie niższa. Wszystko zależy od zakresu prac.

Ile kosztuje projekt wnętrz – podsumowanie.

Projektowanie wnętrz jest bardzo złożonym procesem. Podejmując się go należy posiadać szereg umiejętności: zaczynając od zręcznego doboru kolorów czy faktur, przez znajomość trendów, trwałości materiałów i ofert producentów, a na bogatej wiedzy technicznej kończąc.
 
Tak samo jak złożony jest to proces, tak i na jego cenę wpływa wiele czynników:
 
  • dobór odpowiedniej usługi projektowej
  • ustalony zakres projektu
  • wybór projektanta
  • rodzaj lokalu
Cennik usług projektowania wnętrz nie istnieje. Projektant do każdego swojego potencjalnego klienta powinien podejść indywidualnie i przedstawić mu specjalnie przygotowaną dla niego ofertę. Podane przeze mnie ceny są efektem moich poszukiwań i znajomości rynku.
 
Ciekawa jestem czy korzystaliście z usług architekta wnętrz, ile płaciliście i jaki był jego zakres? 
I przede wszystkim czy polecilibyście taką usługę swoim znajomym?
 

 Po więcej poradników zapraszam tutaj: PORADNIKI

 Instagram | Pinterest | Facebook

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach idea|l| makers. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Comments (1)

Jak oszukują deweloperzy? Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania.

[…] Mieszkanie idealne – LokalizacjaMieszkanie idealne – Usytuowanie względem stron ŚwiataMieszkanie idealne – Jak czytać rzuty architektoniczne?Jak wybrać projektanta wnętrz? I czy warto?Ile kosztuje projekt wnętrz? […]

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked *