fbpx
Paź 10, 2018 AUTHOR: Dorota Walkarz
MIESZKANIE IDEALNE-TRÓJKĄT ROBOCZY W KUCHNI

Kuchnia – serce domu. Jak sprawić, aby była funkcjonalna? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad…


Skoro czytasz to zdanie, śmiem twierdzić, że właśnie jesteś na etapie projektowania kuchni marzeń. Słyszałaś, że istnieje jakiś tajemniczy trójkąt roboczy w kuchni, strefa sucha, strefa mokra, ciąg roboczy, blat roboczy i tak dalej, i tak dalej…ale nie do końca wiesz jak się za to wszystko zabrać.

Na to, aby kuchnia była funkcjonalna składa się wiele czynników.

Dziś odpowiemy sobie między innymi na pytania:

 • Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?
 • Jaką długość powinien mieć ciąg kuchenny?
 • Co to jest strefa sucha i mokra?
 • Czy jedynym słusznym miejscem kosza na śmieci jest szafka pod zlewem?

Czym się różni kuchnia otwarta od zamkniętej, i którą wybrać?

Nie odkryję chyba Ameryki, gdy powiem Ci, że kuchnia otwarta jest otwarta a kuchnia zamknięta – zamknięta. Najczęściej mówimy tu o otwarciu lub zamknięciu na pokój dzienny. No dobrze, ale co to właściwie oznacza i która jest lepsza? Odpowiedź nie jest taka oczywista. 

Kuchnia zamknięta jest dla Ciebie gdy:

 • zależy Ci na dużej, przestronnej kuchni
 • potrzebujesz sporo miejsca na przechowywanie wszystkich zastaw stołowych, których używasz raz do roku
 • nie lubisz, gdy w salonie unosi się zapach jedzenia
 • nie zawsze masz ochotę na sprzątanie tuż po gotowaniu

Kuchnia otwarta jest dla Ciebie gdy:

 • podczas przyjmowania gości, gotując lubisz wciąż uczestniczyć w spotkaniu
 • masz dzieci i podczas gotowania chcesz mieć na nie oko, gdy bawią się w salonie
 • preferujesz przestronne wnętrza
 • nie przeszkadza Ci zapach jedzenia w salonie

Kuchnia zamknięta

Jak widzisz na powyższym rzucie, kuchnia zamknięta to całkiem sporych rozmiarów pomieszczenie. Znajdziesz w nim miejsce na wszystkie najpotrzebniejsze kuchenne sprzęty. Dwa ciągi robocze to świetne rozwiązanie dla osób lubiących gotować i spędzających dużo czasu w kuchni. 

Niestety tak duża kuchnia zabiera całkiem sporo miejsca z salonu. Również komunikacja pomiędzy kuchnią a stołem jadalnym jest utrudniona.

Kuchnia otwarta

Największym plusem w prezentowanym układzie mieszkania z kuchnią otwartą zamiast zamkniętej jest przestrzeń, którą zyskujemy. Pokój dzienny stał się o wiele bardziej przestronny i doświetlony. Zyskaliśmy przestrzeń, którą można przeznaczyć na dodatkowy regał na książki, biurko czy komodę.

Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście mniejsza przestrzeń robocza. Do wykonywania niektórych czynności kuchennych można wykorzystać blat stołu, ale tracimy dużo miejsca na przechowywanie.

Ciąg roboczy w kuchni – nie powierzchnia pomieszczenia czyni kuchnię funkcjonalną

Oczywiście kupując mieszkanie warto zwrócić uwagę na rodzaj znajdującej się w nim kuchni, ale nie tylko na to! Bardzo ważny jest również ciąg roboczy w kuchni. Jest to przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na zabudowanie meblami i sprzętami kuchennymi. 

Szacuje się,  że minimalna długość ciągu roboczego powinna wynosić trzy metry. Jest to przestrzeń pozwalająca na codzienne przygotowywanie posiłków. Jeśli gotujemy dla wieloosobowej rodziny lub często urządzamy przyjęcia i pichcimy dla gości, długość ciągu kuchennego powinna wynosić siedem metrów.

Pamiętaj, że nie tylko przestrzeń wzdłuż ścian liczy się do zabudowy ciągu roboczego. Aby go wydłużyć warto skorzystać z bardzo modnego ostatnio rozwiązania czyli wyspy kuchennej.

Trójkąt roboczy w kuchni – podstawa funkcjonalności

Projektując kuchnię funkcjonalną należy kierować się zasadą trójkąta roboczego. Wiem, brzmi tajemniczo, ale w rzeczywistości jest banalnie intuicyjne.

Wracasz do domu z siatką pełną zakupów. Jedyne o czym marzysz to rzucenie ich w kąt i rozłożenie się na kanapie. Niestety, rzeczywistość nie jest tak kolorowa i trzeba to wszystko wypakować i ugotować obiad dla bliskich. Kładziesz zakupy na blacie tuż obok lodówki, część produktów idzie do spiżarki, część do lodówki, część do zamrażarki. Rach ciach i wszystko gotowe. Bierzemy się za gotowanie!

Trójkąt roboczy w kuchni

Lodówka – > Zlew – > Kuchenka

Tak najczęściej wygląda schemat działania w kuchni. Właśnie te sprzęty stanowią wierzchołki trójkąta roboczego. Dlaczego? Najpierw wyciągamy produkty z lodówki, myjemy je w zlewie, przygotowujemy na blacie a następnie gotujemy na kuchence. Pomiędzy wierzchołkami trójkąta roboczego powinny znajdować się blaty robocze. Warto pamiętać o minimalnych i maksymalnych wygodnych odległościach pomiędzy tymi sprzętami.

Lodówka – > Zlew: 120 – 210 centymetrów

Zlew – > Kuchenka: 120 – 210 centymetrów

Kuchenka – > Lodówka: 120 – 270 centymetrów

Trójkąt roboczy w kuchni to nie wszystko. Strefy też mają znaczenie!

Bardzo ważnym aspektem funkcjonalnej kuchni jest dobre zaprojektowanie jej stref. Nawet najpiękniej urządzona kuchnia nie będzie nas cieszyć, gdy za każdym razem będziemy się wściekać na złe ulokowanie sprzętów kuchennych.

W kuchni wyróżniamy strefy:
 • przechowywania (strefa sucha)
 • zmywania (strefa mokra) 
 • przygotowywania (strefa sucha)
 • gotowania (strefa sucha)
 • zapasów (strefa sucha)

Z lodówki do zlewu

Pierwszy etap procesu działania w kuchni już omówiliśmy. Była to droga zakupów do strefy przechowywania i strefy zapasów. Warto, aby lodówka, zamrażarka oraz spiżarka były w swoim bliskim sąsiedztwie. Kolejnym krokiem jest wyjęcie produktów i umycie ich w zlewie. Przechodzimy więc do strefy zmywania czyli do strefy mokrej. 

Zlewozmywak nie powinien być projektowany zaraz przy ścianie. Krępuje to ruchy przy myciu większych naczyń oraz zabiera miejsce, które moglibyśmy przeznaczyć na ociekacz. W strefie zmywania powinna znaleźć się również zmywarka. Brudne naczynia najczęściej umieszczamy w zlewie w celu ich obmycia, następnie wkładamy je do zmywarki. Nie chcesz chyba biegać z mokrymi talerzami przez pół kuchni i zmywać później podłogę. 

W Polsce obiektem żartów i memów stał się kosz na śmieci. A dokładniej jego umiejscowienie. Mówi się, że każdy prawdziwy Polak, kosz na śmieci trzyma pod zlewem. I teraz uwaga, uwaga! Moim zdaniem jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Kosz jest wówczas w strefie mokrej i tuż obok blatu roboczego, na którym przygotowujemy najwięcej posiłków. Nie ma lepszego miejsca na jego ulokowanie! 😉

Ze zlewu na blat roboczy

Po umyciu produktów musimy poddać je tym wszystkim agresywnym działaniom – siekamy, kroimy, zgniatamy, ucieramy i tak dalej, i tak dalej. Ważne, aby blat roboczy pomiędzy zlewem a kuchenką miał minimalną długość 60-80 centymetrów. Pozwoli to na wygodne przygotowywanie składników. 

W tej strefie warto umieścić szuflady ze wszystkimi sprzętami służącymi do wstępnej obróbki: noże, tarki, deski do krojenia czy wyciskarki. Przestrzeń nad blatem roboczym pomiędzy zlewem a kuchenką przeznacz na przyprawy, których najczęściej używasz.

Wysokość zabudowy kuchennej zależy od wzrostu użytkowników kuchni. Standardowe wymiary to 85-90 centymetrów.

Z blatu do garnka

Wszystkie przygotowane składniki lądują w garnku lub piekarniku. Dobrze jeśli te sprzęty są w bliskim sąsiedztwie. Coraz częściej montuje się płytę kuchenną i piekarnik osobno, a część potraw podgrzewa w kuchence mikrofalowej. 

Płyty kuchennej, podobnie jak zlewu, nie warto umieszczać tuż obok ściany. Zostaw sobie trochę wolnego miejsca na większe garnki czy patelnie z długimi rączkami. Pamiętaj o miejscu na nakładanie potraw na talerz. Dobrze, gdy obok kuchenki znajdzie się wolny blat roboczy.

W strefie gotowania ulokuj wszystkie garnki, chochle oraz naczynia, na które nakładasz potrawy. Bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem jest również zamontowanie nad kuchenką tak zwanego potfiller’a czyli kranu, który w łatwy sposób pozwoli nam na napełnienie garnków wodą w trakcie gotowania.

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię? Teraz już wiesz, że to bułka z masłem!

Projektując kuchnię, projektujemy pomieszczenie, w którym większość elementów jest stałych. Źle urządzona będzie twoją zmorą przez lata. Warto poświęcić więc trochę więcej czasu na jej dokładne rozplanowanie. 

Jestem przekonana, że jeśli wykorzystasz trójkąt roboczy w kuchni, strefy oraz wymiary warunkujące jej funkcjonalność, odniesiesz sukces i zaprojektujesz kuchnię swoich marzeń!

Jesteś zadowolona ze swojej kuchni czy wolałabyś wymienić ją na nową?

Mogą Cię zainteresować:
 

 Po więcej poradników zapraszam tutaj: PORADNIKI

 Instagram | Pinterest | Facebook

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach idea|l| makers. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Comments (0)

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked *