Newsletter

JAK ZOSTAĆ KOBIETĄ WYBITNĄ

5 rzeczy, których nauczysz się od Kelly Wearstler.

Istnieją wśród nas kobiety niezwykłe. Dlaczego nie zostać jedną z nich?

Zawsze celuję wysoko. Każdego dnia staram się od siebie wymagać jak najwięcej. Jednak, jak każda z nas miewam wzloty i upadki. I właśnie w trakcie tych upadków potrzebuję wsparcia, motywacji. Gdzie ich szukam? Przede wszystkim w innych kobietach. Kobietach wybitnych, kobietach które znam lub które są mi całkowicie obce. Rozmawiam z nimi, patrzę na ich sukcesy i myślę: skoro Ty osiągnęłaś wszystko, czego pragniesz to dlaczego ze mną miałoby być inaczej? Zauważ, że specjalnie nie używam stwierdzenia: skoro Tobie się udało… Psycholog Jacek Walkiewicz uważa, że w życiu nic nam się nie udaje. Wszystko co mamy, osiągamy swoją ciężką pracą. Całkowicie się z tym zgadzam.

Na szczycie jest mnóstwo miejsca

Najprawdopodobniej na świecie istnieje osoba, która osiągnęła już wszystko, o czym marzysz. Osoba, która zajmuje się dokładnie tym, co Ty a jednak robi to po stokroć lepiej. Dlaczego więc zamiast dołować się, że nie jesteśmy najlepsze, zacząć inspirować się właśnie takimi ludźmi? Sprawdzać ich metody działania, ich nawyki czy system pracy. Osoby, które nazywamy spełnionymi bardzo często dzielą się kulisami swojego sukcesu. Wiedzą, że na szczycie jest mnóstwo miejsca, którego wystarczy dla wszystkich.

Kelly Wearstler – kobieta XXI wieku

Uosobieniem kobiety-inspiracji jest dla mnie amerykańska projektantka wnętrz – Kelly Wearstler. Sama nazywa się projektantką, lecz to zdecydowanie za mało. Kelly projektuje też meble, dekoracje wnętrz, biżuterię, ubrania oraz uwaga! – posiada czekoladę sygnowaną swoim nazwiskiem (jako czekoladoholiczka uważam to za spełnienie wszystkich marzeń).

Z podziwem przyglądam się jej projektom. Dostrzegam w nich niepowtarzalny styl, połączenia materiałów, struktur czy faktur. Coś, co pozornie do siebie nie pasuje, Kelly spaja w całość. Robi to z gracją, nienachalnie, z poszanowaniem historii miejsca. Jest kobietą biznesu, ikoną, od której możemy się wiele nauczyć, nawet jeśli zawodowo zajmujemy się zupełnie czymś innym. Wybrałam pięć rzeczy, które dla mnie są w niej najbardziej inspirujące.

1. Podejmuj ryzyko!

My motto in life is ‚Take risks;’ you don’t have a voice if you don’t. You have to venture outside your boundaries. That’s what life’s all about.
(Moje motto życiowe to „Podejmuj ryzyko”; nie masz głosu, jeśli tego nie robisz. Musisz wyjść poza swoje granice. Właśnie o to chodzi w życiu.)
Kelly Wearstler

Ryzyko jest koniecznością osiągnięcia celu. Wiele z nas słysząc to hasło dostaje palpitacji serca, zimnych potów lub co najmniej bólu głowy. Ale wyobraź sobie jednego z braci Wright mówiącego: stary, to całe latanie, to chyba zbyt duże ryzyko! Gdyby tak było, pewnie nie mogłybyśmy korzystać teraz z najbezpieczniejszego środka transportu na świecie.Ryzyko to również sprawca zmian. Jeśli codziennie robisz to samo, co przez kilka ostatnich lat, nie spodziewaj się nowych rezultatów. Kelly Wearstler będąc młodą dziewczyną dostała propozycję sesji w Playboy’u. Nie była jeszcze wtedy znaną projektantką, miała jednak wielkie plany. Podjęła ryzyko i wkrótce, za zarobione pieniądze otworzyła własne studio projektowe – Kelly Wearstler Interior Design. Teraz nie lubi się tym chwalić. Zapytana o ten epizod w swoim życiu odpowiada: Gdy ktoś mnie pyta o tę sesję, to tak zrobiłam to. Nie spędzałam czasu w rezydencji ani nic z tych rzeczy. Po prostu zrobiłam to i już. Podjęła ryzyko, Mogła już na zawsze zostać osobą kojarzoną jedynie z sesji w magazynie. Swoją pasją i zaangażowaniem Wearstler stworzyła imperium. Imperium, które rozpoznawalne jest nie tylko w designerskim świecie. Nie myśl sobie, że namawiam Cię do frywolnych sesji w Playboy’u! Absolutnie nie jest to moją intencją. Chcę, abyś pamiętała o przekraczaniu własnych granic. A każdy z nas ustala je przecież samodzielnie.

2. Myśl o przyszłości

Hollywood Regency is a label some people put on me, but I consider myself a modernist in that I always try to make the work feel fresh.
(Styl Hollywood Regency to łatka, którą niektórzy ludzie mi przypinają, ale uważam się za modernistę, ponieważ zawsze staram się, aby projekt był świeży.)
Kelly Wearstler

Myśl o przyszłości, planuj, ale nie zadręczaj się. Kelly biorąc udział we wspomnianej przeze mnie sesji, myślała o swojej przyszłości. Godziła się z teraźniejszością i akceptowała ją. Aby zarobić na studia pracowała jako kelnerka, a po skończonej pracy wracała do domu i zajmowała się własnym rozwojem – projektowaniem wnętrz. Taki system działania, jak sama mówi nauczył ją multitaskinguThe same time I’m designing my collection, I’m also designing my store. It has to have brand awareness, an identity. I’m also designing the racks and the hangers, and juggling a lot of things. (W tym samym czasie projektuję swoją kolekcję jak i sklep. Marka musi posiadać własną identyfikację, tożsamość. Sama projektuję stojaki i wieszaki, staram się poświęcić czas wszystkiemu).Pracowitość i świadome dążenie do celu to klucz do sukcesu. Nie oznacza modnego ostatnio zapierniczania. Nie, nie chodzi tu o zarywanie nocek, rezygnację z przyjemności czy byciu ciągle w pracy. Chodzi o świadome kreowanie swojej rzeczywistości. Pomyśl na czym Ci zależy, jak chcesz aby wyglądało twoje życie i konsekwentnie, swoim tempem, dąż do realizacji celów.

3. Nie przestawaj odkrywać!

I am just a curious gal who is continuing to be curious.
(Jestem tylko ciekawską dziewczyną, która nie przestaje taka być.)
Kelly Wearstler

Jako dzieci jesteśmy niesamowicie ciekawscy. Nieustannie pytamy: dlaczego, dlaczego, dlaczego…?! Nie satysfakcjonuje nas odpowiedź – bo tak!. Co się dzieje, gdy dorastamy? Przestajemy zadawać pytania, przyjmujemy rzeczy takimi jakie są. Błąd! W życiu trzeba pozostawać ciekawskim! Sprawdzać, odkrywać, uczyć się nowych rzeczy. Jeśli zaczniesz się czegoś uczyć, tak po prostu dla przyjemności – poznasz siebie. Możliwe, że odkryjesz nową pasję! A co jeśli mi się to nie spodoba? spytasz, Wtedy weźmiesz kolejną zabawkę i zaczniesz ją odkrywać. Na tym polega życie.
Kelly Wearstler uważa, że najlepszą metodą na ciągłe odkrywanie nowych rzeczy są podróże. Poznawanie nowych kultur, tradycji i zachowań poszerza nasze horyzonty, sprawia że zaczynamy patrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy. Projektantka radzi: Jeśli masz możliwość studiowania w innym kraju – skorzystaj z tego! Podróżuj, odkrywaj! Nie musi to być od razu wyprawa dookoła świata, możesz wybrać się do miejscowości, w której jeszcze nigdy nie byłaś lub chociażby na drugi koniec swojego miasta.

4. Ucz się od innych

Someone said to me once, ‘If you want to succeed, make sure every person you hire is better than you in every department.’ I want to learn from them. In growing a business, that’s so important.”
(Ktoś powiedział mi kiedyś: „Jeśli chcesz odnieść sukces, upewnij się, że każda osoba, którą zatrudnisz, jest lepsza od ciebie w każdym dziale.” Chcę się od nich uczyć. W rozwoju firmy jest to bardzo ważne.”)
Kelly Wearstler

Odkrywanie czy nauka nowych rzeczy nie zawsze jest łatwa. Zajmuje dużo czasu. Uczenie się na własnej skórze często oznacza miesiące lub lata bezowocnych wysiłków. To duża cena do zapłacenia. Czy nie lepiej byłoby skorzystać z doświadczenia innych, aby przyswoić wiedzę szybciej?
Ludzie myślą, że wiedzą wszystko, co im potrzebne do osiągnięcia sukcesu. Bagatelizują wartość uczenia się od innych. Kelly  Wearstler, jak sama mówi zatrudnia osoby mądrzejsze od siebie, podpatruje jak pracują, uczy się od nich, a oni z pewnością uczą się od niej.

Czerpanie wiedzy od innych ludzi powinno stać się twoim priorytetem. Ucz się, studiuj, ale nie traktuj nauki jako wymówki od podejmowania działań! Zdobywaj wiedzę i od razu wykorzystuj ją w życiu. Czytaj książki, szczególnie polecam Ci biografie znanych osób. Ich historie są niesamowicie inspirujące.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uczyć się sprawniej i skuteczniej zachęcam do poświęcenia czasu na przeczytanie książki Radka Kotarskiego – Włam się do mózgu 

5. Słuchaj

The single most important key to success is to be a good listener.
(Najważniejszym kluczem do sukcesu jest bycie dobrym słuchaczem.)
Kelly Wearstler


Lubimy osoby, które są szczerze zainteresowane tym, co mamy im do przekazania
. Doskonale opisuje to Dale Carnegie w swoim bestsellerze Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Jeśli chcesz, aby inni słuchali Ciebie, najpierw sama wykaż zainteresowanie. Zadawaj pytania i wyrażaj autentyczne zaciekawienie. Dzięki temu i Ty zdobędziesz uwagę rozmówcy.

Nie ma żadnej cudownej recepty na skuteczną rozmowę w interesach. Bardzo ważne jest poświęcenie wyłącznej uwagi rozmówcy. Nic nie schlebia nam bardziej niż to.
Dale Carnegie

Zainteresowanie drugą osobą pomaga nie tylko w kontaktach osobistych. Bardzo ważne jest, aby uważnie słuchać potrzeb swoich klientów. Wiele lat temu, jako studentce, przyszło mi projektować uwaga, uwaga! – grobowiec! Co ciekawe, niezmiernie miło wspominam ten projekt. Nie dlatego, że wyrażam zainteresowanie tym tematem lecz z powodu inwestora (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało w tej sytuacji!). Zleceniodawcą tego nietypowego zadania był starszy, przemiły Pan. Pamiętam spotkania z nim i długie rozmowy, nie tylko związane z projektem. Opowiadał mi o swoich podróżach, życiu i doświadczeniach. Słuchałam go z niekrytym zainteresowaniem, chłonęłam każde jego słowo, uczyłam się od niego. Do realizacji projektu nie doszło (dzięki Bogu nie było takiej potrzeby), otrzymałam jednak niemałe wynagrodzenie i do dziś odbieram od starszego Pana świąteczne życzenia!

Ludzie uwielbiają opowiadać o swoich sukcesach, a już szczególnie lubią to, gdy ich rozmówca jest tym żywo zainteresowany.
Każda z nas jest wybitna

Celem tego wpisu jest zmotywowanie Cię do działania, do uwierzenia w to, że możesz wszystko. Kobiety wybitne są wśród nas, bo tak naprawdę każda z nas taka właśnie jest – wyjątkowa. Pamiętaj o tym, podejmuj ryzyko, inspiruj, słuchaj i zdobywaj swoje szczyty!
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

A Ciebie, kto inspiruje do działania i przekraczania swoich granic?

Zachęcam Cie do odwiedzenia strony Kelly Wearstler oraz jej Instagrama. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji z dziedziny projektowania wnętrz.
Wszystkie zdjęcia użyte w grafikach znajdziecie tutaj i tutaj.

Verified by MonsterInsights