Newsletter

JAK WYBRAĆ PROJEKTANTA WNĘTRZ I CZY WARTO

Jakie korzyści płyną z zatrudnienia architekta wnętrz

Na rynku dostępna jest masa ofert z zakresu aranżacji i dekoracji wnętrz. Jak ocenić która z nich będzie dla nas najlepsza? Na jakie kwestie zwrócić uwagę i jak wybrać projektanta wnętrz?

Jeśli czytasz to zdanie, to znaczy, że nie wiesz jak wybrać projektanta wnętrz (lub jesteś moją mamą. Mamo pozdrawiam!). Już śpieszę z pomocą. Zapraszam Cię do lektury artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego, co chciałabyś wiedzieć o wyborze architekta wnętrz, ale boisz się zapytać. Na rynku propozycji współpracy jest cała masa, a bez odpowiedniego doświadczenia trudno się w nich połapać.

Pojawiają się pytania:

 • Jak znaleźć odpowiedniego projektanta wnętrz?
 • Którego architekta wybrać?
 • Na co zwrócić uwagę?
 • Gdzie go szukać?
 • Czy warto?

Jakie korzyści płyną z zatrudnienia architekta wnętrz i dlaczego to najlepsza inwestycja, jaką możesz sobie zafundować przy remoncie?

Mogłabym napisać, że warto, bo komfort, bo funkcjonalność, bo estetyka czy w końcu oszczędność czasu, ale  najlepiej zilustruję Ci to na przykładzie.

Wyobraź sobie wielogodzinne przeszukiwania otchłani Internetu w poszukiwaniu idealnej lampy do Twojej sypialni. Nie byle jakiej. Takiej, która spełni wszystkie Twoje wymagania. Lampy, która  będzie Cię zachwycać swoją prostotą, minimalizmem i doskonałością. I będzie to robić każdego poranka, wieczoru a nawet w środku nocy.

Po kilku dniach intensywnych poszukiwań JEST! Piękna, doskonała, o krystalicznie czystej formie – lampa idealna! Cena: 15 000 złotych (słownie: piętnaście tysięcy złotych). Zrezygnowana szukasz dalej i nagle przypominasz sobie, że potrzebujesz jeszcze z 10 innych lamp, i krzeseł, i sprzętów, i kafli i kawy w sumie też chcesz się napić…

Dokładnie tak wygląda sytuacja kogoś, kto właśnie urządza swój dom czy mieszkanie. Na szczęście tego rodzaju wyzwanie można zamienić w czystą przyjemność.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w usługi projektanta wnętrz, pomyśl o:

 • wszystkich straconych godzinach na bezowocne szukanie wyposażenia
 • filiżankach kawy pitych przy paskudnym stole, którego nie znosisz, ale teściowa powiedziała, że jest świetny
 • całej liście niepotrzebnie kupionych rzeczy, które poważnie nadszarpnęły Twój budżet

Zalety zatrudnienia architekta wnętrz.

Jedną z głównych zalet zatrudnienia projektanta wnętrz jest oszczędność czasu. Dzięki wiedzy i doświadczeniu architekta proces aranżacji mieszkania staje się dużo sprawniejszy. Jednak nie tylko o czas tu chodzi.

Funkcjonalność i ergonomia to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań w projektowaniu wnętrza. Warto zlecić to zadanie architektowi, który poradzi sobie ze zbyt małą, czy nieustawną przestrzenią i pomoże ją dobrze zagospodarować.

Uniwersalność i ponadczasowość. Dobry projektant wie, jak sprawić by Twoje wnętrze nie znudziło  się po roku użytkowania. Wysłucha wszystkich Twoich preferencji i z pewnością zaproponuje Ci rozwiązania, o których nigdy byś nie pomyślała.

Kontrolowanie budżetu podczas remontu to nie lada zadanie. Na spotkaniu z architektem należy jasno określić budżet inwestycji. Projektant wskaże Ci na czym możesz zaoszczędzić a w co warto zainwestować. Dodatkowym plusem jest to, że architekci wnętrz bardzo często posiadają liczne zniżki na zakup materiałów i mebli.

Bonus: zazdrość sąsiadów oraz fakt, że mieszkania zaprojektowane przez architektów wnętrz często mają większą wartość rynkową!

W jakich sytuacjach nie warto zatrudniać projektanta?

 • jeśli uważasz, że zrobisz to lepiej, bo to nie architekt będzie mieszkał w Twoim domu
 • jeśli doskonale wiesz jak połączyć czerwień, zieleń i fuksję w jednym pomieszczeniu
 • jeśli uważasz, że praca architekta to hobby i nie należy się za nią zapłata
 • jeśli sam jesteś architektem

Architekt czy dekorator, czyli jak wybrać projektanta wnętrz.

Niewiele osób wie, że projektantów wnętrz możemy podzielić na kilka grup. Na rynku mamy szeroki wachlarz ofert projektowych. Czy potrzebny jest nam architekt wnętrz czy może dekorator? Jak ich rozróżnić i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Architekci po studiach kierunkowych. Doskonale znają realia rynku. Posiadają bogatą wiedzę o dostępnych materiałach, rozwiązaniach i technologiach.  Przygotują projekt od A do Z.  Z pewnością zaproponują nowy układ funkcjonalny Twojego mieszkania. Przeprowadzą dokładną analizę Twoich zachowań i przyzwyczajeń, aby stworzyć idealną przestrzeń  dla Ciebie i Twojej rodziny. Dobiorą meble, sporządzą kosztorys, dokumentację techniczną i zamówią za Ciebie materiały wykończeniowe. Bardzo często projektanci prowadzący swoje biura architektoniczne współpracują z ekipami wykończeniowymi i sprawują nadzór nad inwestycją.

Dekoratorzy. Z pomocy dekoratora warto skorzystać, gdy nasze mieszkanie jest już wykończone, ale brakuje w nim modnych akcentów, charakteru lub spójności materiałów. Dekorator świetnie radzi sobie z łączeniem tekstur i kolorów. Za pomocą dodatków i akcesoriów, nudne wnętrze zmienia w ciekawą przestrzeń. Jeśli chcesz jedynie odświeżyć swoje mieszkanie skorzystaj z usług dekoratora.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze usług projektowych?

Wykształcenie. W obecnych czasach każdy może mianować się architektem wnętrz. Musisz jednak wiedzieć, że tak jak w przypadku wielu innych zawodów, również w projektowaniu zdarzają się profesjonaliści i amatorzy. Osoba po 5 letnich studiach na kierunku Architektura posiada zdecydowanie inną wiedzę niż projektant po kilkudniowym kursie. Oczywiście bardzo często zauważysz wtedy różnicę w cenie (choć nie zawsze).

Doświadczenie i portfolio. Załóżmy, że podobają Ci się minimalistyczne, skandynawskie wnętrza. Oglądasz portfolio architekta, który projektuje bogate, wręcz barokowe pomieszczenia. Raczej od razu stwierdzisz, że wasz związek nie ma racji bytu i szybko wyjdziesz z jego strony.

Architekt powinien odnajdywać się w każdej stylistyce. Ale nie oszukujmy się, każdy z nas ma swój gust i prędzej czy później projektanci przedstawiają osobistą stylistykę i upodobania projektowe. Po tym właśnie poznaje się artystę.

Komunikatywność. We współpracy z projektantem jest jak w związku – jeśli nie ma chemii to nic z tego nie będzie. Architekt jest zawodem zaufania społecznego. Pamiętaj, że decydując się na współpracę,  będzie on dużą częścią Twojego życia przez najbliższe kilka tygodni do kilku miesięcy (w zależności od wielkości i skomplikowania projektu).

Architekt na początku swojej pracy porównywany jest do psychologa. Dobrze, gdy nadajecie na tych samych falach i czujecie się swobodnie w swoim towarzystwie. Na spotkaniach musisz mieć pewność, że osoba której powierzasz swoje wnętrza rozumie Twoje preferencje, styl i przyzwyczajenia.

 

Gdzie szukać architekta wnętrz? 

Polecenie, czyli poczta pantoflowa. Wchodzisz do mieszkania znajomych. Wszystko dopięte na ostatni guzik, idealnie zaprojektowane, spójne wnętrze. Widać, że ktoś znał się na robocie. Pytasz przyjaciółki a zarazem właścicielki tego cuda kto im to zaprojektował. A ona na to, że sama. Że tak usiadła i wybrała kilka rzeczy i tak wyszło ładnie jakoś… Patrzysz ze zdziwieniem, wręcz niedowierzaniem. Nagle z kuchni wychodzą wasi mężowie rozmawiając głośno:

– I wiesz wszystko tu nam ogarnął architekt!

Spoglądasz na przyjaciółkę. Teraz musi Ci powiedzieć, kto stoi za tym wspaniałym projektem i jak wybrać projektanta wnętrz, który tworzy takie aranżacje!

Warto zapytać znajomych i rodziny, czy nie korzystali z usług architekta wnętrz. Trudno o lepszą rekomendację dla projektanta, niż zadowolony klient, szczerze chwalący jego pracę wśród przyjaciół.

O co wypytać znajomych, którzy korzystali z usług projektanta?

 • czy współpraca z architektem przebiegła sprawnie
 • czy są zadowoleni z finalnego rezultatu i rozwiązań technicznych
 • czy dobrze czują się w swoich wnętrzach
 • czy nie przekroczyli założonego budżetu
 • jak na co dzień żyje im się w ich mieszkaniu
 • czy poleciliby swojego architekta znajomym

Internet. To dość oczywiste rozwiązanie, ale jakże skuteczne. Nie bez powodu mówi się: nie ma cię w Internecie to znaczy, że nie istniejesz. Pierwsze, o czym myślimy zadając sobie pytanie jak wybrać projektanta wnętrz, to zasięgnięcie rady u wujka Google!
Na stronach Internetowych biur architektonicznych, na ich profilach na Facebooku czy Instagramie, bardzo szybko możemy przejrzeć portfolio firmy. Zdobyć kontakt do architekta lub napisać maila z zapytaniem o wycenę projektu. A wszystko to bez wychodzenia z domu! Czyż nie żyjemy we wspaniałych czasach?!

Podsumowanie – jak wybrać projektanta wnętrz krok po kroku.

 • zastanów się czy na pewno potrzebujesz skorzystać z jego usług
 • określ zakres prac, wybierz architekta lub dekoratora
 • dokładnie przeanalizuj wszystkie cechy i umiejętności osoby, z która chcesz podjąć współpracę
 • pytaj znajomych i szukaj architekta w Internecie

Pamiętaj, że poszukiwania idealnego projektanta to nie lada wyzwanie. Może potrwać nawet kilka miesięcy. Warto nie spieszyć się z tą decyzją i przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby wspólnie stworzyć wspaniały projekt i przestrzeń dla Ciebie i Twojej rodziny.

Macie jeszcze jakieś wskazówki jak wybrać projektanta wnętrz?

A może współpracowaliście już z kimś?

Po więcej inspiracji zapraszamy na: Instagram | Pinterest | Facebook

 

Verified by MonsterInsights