Newsletter

MIESZKANIE IDEALNE – JAK CZYTAĆ RZUTY ARCHITEKTONICZNE

Podejmując się budowy domu czy też wyboru wymarzonego mieszkania niezbędny jest nam projekt. I to nie taki projekt rysowany na kolanie.

Rozszyfrowanie enigmy – jak czytać rzuty architektoniczne

Nie, potrzebny nam jest projekt architektoniczny czyli zbiór specjalistycznych rysunków (rzutów, przekrojów, detali, opisów, wizualizacji itd.), które równie dobrze moglibyśmy nazwać hieroglifami.

Otrzymujesz taki rzut od architekta bądź dewelopera, patrzysz na te dziwne szlaczki i zastanawiasz się czy przypadkiem nie otrzymałaś do ręki czyjegoś brudnopisu. Doskonale Cie rozumiem! Na początku studiów czułam dokładnie to samo. Jednak szybko okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują a czytanie rzutów architektonicznych wcale nie przypomina rozszyfrowywania enigmy.

W tym wpisie z serii Mieszkanie Idealne krok po kroku dowiesz się jak czytać rzuty architektoniczne.

Rzut czyli przekrój poziomy

Najlepiej jest się uczyć na przykładach. Poniżej widzicie wizualizację oraz rysunek architektoniczny przedstawiający rzut domu (mojego projektu zrealizowanego w ramach pracy inżynierskiej). Wyobraźcie sobie wielki nóż tnący wasze mieszkanie na wysokości 1 metra (uwaga na głowy!). Wszystko, co poniżej tego cięcia jest przedstawione na rysunku rzutu czyli przekroju poziomego.

Kliknij na obrazek w celu powiększenia.
Wiem, wiem na pierwszy rzut oka wygląda przerażająco, ale już za chwilę wszystko będzie jasne!

ŚCIANY

Ściany dzielimy na nośne i działowe. Nośne odpowiedzialne są za konstrukcję budynku, własnie dlatego często nazywamy je ścianami konstrukcyjnymi. Natomiast ściany działowe to te, które dzielą nasz dom czy mieszkanie na mniejsze pomieszczenia. Ważne, aby przy czytaniu rysunku architektonicznego umieć rozróżnić rodzaj ściany. Jak to zrobić? Najłatwiej spojrzeć na ich grubośćŚciany nośne najczęściej mają szerokość od 25 centymetrów wzwyż, a ściany działowe od kilku do kilkunastu centymetrów. Często na rysunkach deweloperskich ściany działowe oznaczone są kolorem czerwonym, oznacza to nic innego jak możliwość ich usunięcia.
Szrafy, którymi wypełnione są ściany na rysunku technicznym oznaczają materiał z którego dana przegroda została wykonana. Inaczej oznaczamy cegłę, żelbet czy konstrukcję drewnianą.

OKNA I DRZWI

Przekrój poziomy to rysunek 2D. Jednak w przypadku okien czy drzwi warto wiedzieć jaką mają one wysokość lub na jakim poziomie od podłogi się znajdują. Na rysunku architektonicznym przez środek każdego okna i drzwi przebiega linia. Nad nią znajduje się wymiar szerokości otworu, natomiast pod linią znajdziemy jego wysokość. W przypadku okien (czasami również i drzwi z progiem) dochodzi dodatkowy wymiar umiejscowiony na osi linii np. hp=0 – oznacza to, że okno zamontowane jest 0cm nad poziomem podłogi (w tym przypadku okno znajduje się na równi z podłogą). Tę wartość mierzymy zawsze od poziomu podłogi do dolnej części otworu.

WYMIAROWANIE

Na rysunku architektonicznym znajdziemy również wymiarowanie. Pomoże nam to na przykład ocenić czy nasz wymarzony narożnik rzeczywiście zmieści się w naszym salonie. Podstawowym wymiarowaniem pomieszczenia jest jego szerokość i długość. Zwymiarowane muszą zostać również otwory okienne, drzwiowe i grubości ścian. W zależności od przeznaczenia rysunku wymiarowane mogą być inne odcinki, istotne do wykonania przedstawionych na rysunku elementów.

KOTY WYSOKOŚCIOWE

Koty wysokościowe. Nie, nie mówimy tu o dachowcach! To symbole umieszczane zarówno na przekrojach poziomych (rzutach) jak i na przekrojach pionowych. Informują nas na jakiej wysokości znajduje się oznaczone miejsce. Na rysunku poniżej widzimy poziom 0 (PARTER) oraz poziom -1,66 (obramowany na czerwono), który znajduje się 1,66 metra poniżej parteru.

SCHODY

Schody nie mogą być ani za płytkie, ani zbyt wysokie. Muszą spełniać warunek: 2h+s=60-65cm (dwie wysokości dodane do głębokości stopnia – powinny uzyskać przedział od 60 do 65 cm). Wysokość, szerokość i ilość stopni uregulowane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

INSTALACJE ELEKTRYCZNE

Projekt instalacji elektrycznych powinien uwzględniać wszystkie instalowane w domu/mieszkaniu osprzęty elektryczne. Z tego rysunku technicznego dowiadujemy się gdzie zamontowane zostaną punkty świetlne, gniazdka elektryczne czy grzejniki. Zaznaczone są również włączniki punktów świetlnych i sposób ich działania (czyli który punkt włączamy/wyłączamy danym włącznikiem).

STRONY ŚWIATA

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest ułożenie naszego wymarzonego m3 względem stron świata. Dlatego ostatnim opisywanym przeze mnie elementem rzutu architektonicznego jest strzałka północy. Znajdziemy ją zazwyczaj poza obrysem rzutu. Może mieć różne formy graficzne, ale jej grot zawsze wskazuje północ. Wiedza o orientacji domu pozwala przeanalizować położenie budynku i rozkład pomieszczeń względem stron świata.

Verified by MonsterInsights