Newsletter

MIESZKANIE IDEALNE – LOKALIZACJA

Nie bez powodu ceny mieszkań w tak zwanych lepszych dzielnicach są wyższe od tych, w mniej popularnych miejscach. Ale czy w wyborze wymarzonego lokum warto kierować się modą czy hypem na daną lokalizację?

Czym jest mieszkanie idealne?

Mieszkanie idealneCzyli właściwie jakie? spytasz. To zależy. Wiem, nie jest to satysfakcjonująca odpowiedź, ale daj mi jeszcze chwilę a wszystko stanie się jasne. Mieszkanie idealne dla każdego z nas wygląda inaczej. To zależy zmusza do rozwinięcia naszej wypowiedzi, podania różnych scenariuszy i wybrania tego, który najbardziej nam odpowiada.

Kupno nowego m3 to dla wielu osób bardzo ważna decyzja. Warto więc podjąć ją rozważnie. Przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na jakość naszego życia. Istnieje kilka kluczowych elementów, które dobrze połączone tworzą mieszkanie marzeń.  Jednym z najważniejszych z nich jest –  lokalizacja.

Priorytety dewelopera: LOKALIZACJA, LOKALIZACJA, LOKALIZACJA!
Nie bez powodu ceny mieszkań w tak zwanych lepszych dzielnicach są wyższe od tych, w mniej popularnych miejscach. Ale czy w wyborze wymarzonego lokum warto kierować się modą czy hypem na daną lokalizację? Moim zdaniem nie.

Dobra lokalizacja to przede wszystkim taka, która odpowiada na większość z naszych potrzeb. To, co dla singla lubiącego głośne imprezy i częste wypady na miasto jest definicją idealnej lokalizacji, dla rodziny z trójką dzieci będzie istnym koszmarem.

W dzisiejszym wpisie z serii MIESZKANIE IDEALNE pomogę Ci w określeniu działań, jakie należy podjąć, aby sprawdzić czy wybrane przez nas mieszkanie jest w dogodnym miejscu.

Długa droga do domu

Po pierwsze musisz zadać sobie pytanie: czy lubię marnować swój czas stojąc w korkach? Jeśli twoja odpowiedz brzmi tak!, to właściwie możesz przejść do następnego podpunktu. Jeśli jednak cenisz sobie swój czas i lubisz docierać do miejsca docelowego najszybciej jak to możliwe, to zapnij pasy i jedziemy!

Zastanów się czy lokalizacja wybranego osiedla jest dobrze skomunikowana z miejscem twojej pracy. Zazwyczaj do pracy jezdzisz samochodem i na mapie te dwa miejsca znajdują się dosyć blisko siebie. Ok, możemy stwierdzić, że sprawdziłaś.  Ale, ale! jak wiemy w miastach pojęcie blisko nie zawsze oznacza szybko! Warto więc kilka razy pokonać trasę z wybranego przez nas miejsca do pracy i z powrotem. Oczywiście nie w sobotę czy w niedzielę, ale w godzinach szczytu. Najlepiej kilka razy i w różnych dniach tygodnia. Dzięki temu przekonasz się jak długo w rzeczywistości zajmie Ci codzienna podróż.

Bywa i tak, że samochód odmówi Ci posłuszeństwa lub (co przyznajmy sobie szczerze zdarza się nawet najlepszym) poprzedniego wieczoru zasiedziałaś się z przyjaciółką i obie wypiłyście o jedną lampkę wina za dużo. Jak w takiej sytuacji wygląda poranny scenariusz i podróż do pracy? Jeśli wino nie było z najwyższej półki, to wybierasz taksówkę i właściwie nic w twojej trasie się nie zmienia. Jednak czasami trzeba pojechać do pracy komunikacją miejską. Tak, jak w przypadku pokonywania trasy z i do pracy samochodem, tak i w tym wypadku polecam sprawdzić połączenia w różne dni tygodnia i o różnych porach. Może się okazać, że w miejsce docelowe dotrzesz szybciej komunikacją miejską niż własnym środkiem transportu.Jak wygląda twoje życie?

Kolejne, co musisz sprawdzić w nowej dla siebie lokalizacji to bliskość usług i rekreacji. Zastanów się jak wygląda twoje codzienne życie. W jakich sklepach robisz zakupy? Czy często wychodzisz do restauracji, kina czy na kręgle? Czy planujesz dzieci lub już je masz i czy w pobliżu znajduje się żłobek, przedszkole lub szkoła? Czy chodzisz na siłownię lub do klubu fitness? Czy lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić czy dana lokalizacja rzeczywiście jest idealna właśnie dla Ciebie.

Nie jestem fanką idei Le Corbusiera, który umieścił wszystkie wymienione przeze mnie usługi w jednym budynku – Jednostce Marsylskiej. Warto, abyś pamiętała z jakich usług korzystasz na co dzień i zwróciła uwagę czy znajdują się one w niedalekiej odległości od przyszłego miejsca zamieszkania. Sprawdź również bliskość terenów zielonych, jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu.

I tutaj sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku komunikacji. Zrób zakupy w lokalnym sklepie. Pokonaj z dzieckiem trasę spod domu do szkoły. Wybierz się kilka razy z psem do parku. Sprawdź pobliskie siłownie. Zwyczajnie – fake it until you make it. To najlepsza metoda na przekonanie się czy życie w danym miejscu jest dla Ciebie.

Tu na razie jest ściernisko ale będzie…

Właśnie, co będzie?! Możliwe, że w dniu zakupu wymarzonego m3 z twojego balkonu rozpościera się wspaniały widok na zieleń. Głównie ze względu na ten piękny krajobraz postanowiłaś wybrać to mieszkanie. Pamiętaj jednak, że taka sielanka nie musi trwać wiecznie! Niezabudowane tereny  mogą zmienić się w wielki plac budowy, chwilę po twojej przeprowadzce! A już za kilka lat twój balkon będzie wychodził na balkon sąsiada.

Oczywiście scenariusz nie zawsze jest negatywny. Zagospodarowanie pobliskich terenów prowadzone zgodnie z dobrze napisanym planem miejscowym może przyczynić się do wzrostu wartości twojej nieruchomości. Przy zakupie mieszkania widzisz z okien niezagospodarowane tereny zielone, ale już za kilka lat może się okazać, że zostały one przeobrażone w piękny park! Również oferta prowadzonych usług może się zmienić na bogatszą, co z pewnością podwyższa standard życia w danej lokalizacji.

Na szczęście nie musisz zgadywać jaki będzie scenariusz rozwoju twojego nowego miejsca zamieszkania. Z pomocą przychodzą miejskie dokumenty planistyczne: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Warto zajrzeć do nich, aby dowiedzieć się o planowanych inwestycjach na danym terenie. Przegląd tych dokumentów z pewnością pomoże Ci podjąć decyzję o wyborze lokalizacji twojego nowego mieszkania.

Wszystkie zdjęcia użyte w grafikach pochodzą z www.pinterest.com

Od ogółu do szczegółu

Jeśli decydujesz się na kupno mieszkania, twoim pierwszym odruchem powinno być sprawdzenie najdogodniejszego dla Ciebie miejsca do życia. W kilku krokach podsumujmy co należy zrobić, aby wybrać lokalizację idealną:
  • pokonaj trasę z i do pracy różnymi środkami komunikacji (najlepiej w kilku dniach tygodnia);
  • pamiętaj o sprawdzeniu wielorakich scenariuszy trasy (np. wracasz z pracy do domu, ale po drodze musisz odebrać dziecko ze szkoły);
  • zastanów się z jakich usług korzystasz na co dzień (w jakich sklepach robisz zakupy, czy uczęszczasz na siłownie itd. Postaraj się przetestować miejsca, z których będziesz korzystać);
  • pomyśl jak lubisz spędzać swój czas wolny (czy są to raczej wypady do kina czy spacery w parku);
  • sprawdz miejskie dokumenty planistyczne, aby dowiedzieć się o planowanych inwestycjach w danej lokalizacji.
Kiedy znajdziesz idealną dla siebie lokalizację i inwestycję warto zastanowić się jakie konkretnie mieszkanie w niej wybrać. Tak, jak w przypadku lokacji nie jest to najprostsze zadanie. Ale o tym w kolejnym wpisie z serii MIESZKANIE IDEALNE.

Verified by MonsterInsights