Newsletter

MIESZKANIE IDEALNE – USYTUOWANIE WZGLĘDEM STRON ŚWIATA

Przy wyborze mieszkania, domu katalogowego czy też przy projektowaniu swojego nowego lokum bardzo ważne jest zastanowienie się jak wygląda nasz dzień i jak spędzamy czas w naszym domostwie.

Usytuowanie względem stron świata

Usytuowanie względem stron świata domu czy mieszkania jest niezwykle ważne. Znacząco wpływa na jakość i komfort naszego życia. Przy wyborze mieszkania, domu katalogowego czy też przy projektowaniu swojego nowego lokum bardzo ważne jest zastanowienie się jak wygląda nasz dzień i jak spędzamy czas w naszym domostwie. Ale o tym już za chwilę. Zacznijmy od krótkiej historii.

Kilka lat temu moja koleżanka przybiegła do mnie z super hiper niewyobrażalnie dobrą ofertą kupna mieszkania (do opisu tej okazji użyła znacznie mniej poprawnie politycznych słów). Cała w skowronkach pokazuje mi jej wymarzone osiedle i oznajmia, że w sprzedaży została ostatnia kawalerka (oczywiście w super cenie)! I w tym momencie mój entuzjazm spadł do poziomu ZERO!

Byłam pewna, że to mieszkanie usytuowane jest ze słabo naświetlonej strony tego osiedla a koleżanka każdy swój dzień będzie spędzać w ciemnościach. Spojrzałam na plan inwestycji i miałam rację. Zapytałam czy che mieszkać w jaskini i szybko wybiłam jej ten pomysł z głowy.

W tym poście z serii Mieszkanie Idealne przedstawię Ci właśnie idealną wersję usytuowania pomieszczeń względem stron świata.

PÓŁNOC

Strona północna jest bardzo słabo oświetlona przez słońce. To właśnie w tej części mieszkania czy domu powinno znaleź się wejście, garaż, pomieszczenia gospodarcze czy kuchnia (przy kuchni sytuacja jest zmienna – sama musisz zdecydować czy dużo w niej przebywasz i chcesz, aby była mocno nasłoneczniona czy też nie). Krótko mówiąc na północ usytuowane są pomieszczenia niepotrzebujące dużej ilości światła słonecznego.

POŁUDNIE

W przeciwieństwie do północy, południe to najmocniej oświetlona strona. W tej części najlepiej sprawdzi się salon i taras. Warto, aby od tej strony zastosować jak najwięcej przeszkleń. Pamiętaj jednak o tym, że latem słońce może być uciążliwe i pomieszczenia szybko się nagrzewają. Przy dużych oknach koniecznie zastosuj rolety lub mocno kryjące zasłony.

WSCHÓD

Sypialnia to pomieszczenie, które warto posiadać po wschodniej stronie. Wyobraź sobie piękny sobotni poranek i promienie słońca wpadające wprost do twojej sypialni. To idealna sytuacja, która świetnie nastraja na nowy dzień i motywuje do działania (pomijam scenariusz kiedy leżysz bardzo zmęczona po poprzednim wieczorze i ostatnie czego pragniesz to promyczki słońca dobitnie przypominające o tym, że czas już wstawać).

ZACHÓD

Poprawne usytuowanie względem stron świata jadalni czy gabinetu wyraźnie wskazuje na stronę zachodnią. Jeśli wracasz do domu po pracy czy z biura, ale wciąż musisz trochę popracować, warto aby twój gabinet czy miejsce do pracy było oświetlone światłem słonecznym. W przypadku strony zachodniej, która również jest naświetlona bardzo długo i dobrze co strona południowa stosuje się wymienność umiejscowienia pomieszczeń. Salon z jadalnią świetnie pasują zarówno do strony zachodniej jak i południowej. Idealnie jest, gdy od strony południowej lub południowo-zachodniej mamy ogród i piękny widok z okna.

Nie popadaj w paranoję

Oczywiście przy wyborze mieszkania nie warto popadać w paranoję. Pamiętaj, że usytuowanie względem stron świata opisane w tym poście jest sytuacją idealną. Każdy z nas żyje inaczej i każdy ma inny schemat dnia. Jeśli lubisz wstawać późno i budzić się w ciemnym pomieszczeniu, to nie upieraj się przy tym, aby mieć sypialnie po wschodniej stronie. Najważniejsze jest przeanalizowanie własnego stylu życia i wybranie mieszkania czy domu, idealnie spełniającego twoje wymagania.
Verified by MonsterInsights