Newsletter

idea|l| trends – ORGANICZNE KSZTAŁTY

czyli jak natura wkracza do naszych wnętrz

Natura kulturą? – Organiczne kształty we wnętrzach

Kiedy w 2019 roku byliśmy na targach w Mediolanie szybko zauważyliśmy, że projektanci zaczynają subtelnie przemycać ten trend do swoich projektów. Przez miesiące estetyka przybierała na sile, aż dzisiaj możemy otwarcie powiedzieć, że będzie ona hitem 2021! Czym jest styl organiczny i w jaki sposób objawia się on we wnętrzach? Spokojnie, wszystko Ci wytłumaczymy w tym wpisie. Rozsiądź się wygodnie i przygotuj na zastrzyk wiedzy o obłych, organicznych kształtach!

Styl organiczny – o co z tym chodzi?

Gdyby wam się zapomniało pochodzenie słowa organiczny, już biegniemy z pomocą! Organiczny to taki, który jest częścią świata zwierzęcego lub roślinnego, naturalnego. Charakteryzuje organizmy żywe.

We wnętrzach najwyraźniejsze cechy tego stylu to:

  • Obłe kształty inspirowane właśnie naturą – ostrych form tutaj nie znajdziecie!
  • Naturalne kolory – jednak! Nie dajcie zmylić się intuicji, niech wasze myśli nie wędrują tylko w kierunku kolorów ziemi. Znajdzie się tu miejsce dla elektryzujących kolorów (w końcu są miejsca na świecie, gdzie możemy natknąć się na całkiem prawdziwe czerwone żabki;)
  • Ergonomia, ergonomia i jeszcze raz ergonomia. Funkcja i forma mają tworzyć związek idea|l|ny. Meble i narzędzia są dopasowane do budowy i potrzeb ciała człowieka. Ma być stylowo, ale przede wszystkim wygodnie.

Czy to nie brzmi jak idea|l|na recepta na nasze potrzeby w 2021 roku? Ostatni rok dał nam nieźle w kość. Stałe przebywanie w domu stało się naszą naturalną codziennością, czy to na home office’ie, czy to podczas długich wieczorów spędzanych w dość mocno ograniczonym gronie. Brakuje nam swobody i tęsknimy za światem zewnętrznym. Podobna nostalgia za naturą może być też odpowiedzią na przeładowaną technologią i cyfryzacją codzienność. A gdyby tak stworzyć sobie harmonijne z naturą wnętrze?

autorzy: brown design group, evaniy bulatnikov, fern living, joseph dirand

Meble o beczułkowatych formach

  • Sofy. Przytulne, komfortowe i pozbawione jakichkolwiek ostrych krawędzi. Pomimo dużych rozmiarów nie przytłaczają, bo ich opływowe, faliste formy dodają im lekkości, a swoim wyglądem zapraszają do odpoczynku.
  • Fotele. Zgrabne, pękate i jajowate. Ich proste kształty dodają harmonii i dopełniają organiczne wnętrze. Oczywiście perfekcyjnie spełniają swoją praktyczną funkcję – kto nie chciałby rozsiąść się wygodnie z książką, niech pierwszy rzuci kamieniem!

autorzy: Design Zhigan Irina, tolko interiors, Alberto Strada spotti milano, PROSVIRIN DESIGN

  • Stoły i stoliki. Zwróćcie na nie uwagę. Idealne wpasowują się w organiczne otoczenie. Tu też musi być faliście i opływowo. Nie uraczycie tutaj ostrych i widocznych brzegów. Co myślicie o takich baniastych nogach? My jesteśmy zachwyceni!

autorzy: Lovisa Häger, Angelica Chernenko, Anastasiia Reznichenko, sao studio

Pękate dodatki

Żadne mieszkanie nie będzie ostatecznie skończone bez akcesoriów ich ozdabiających.

  • Plakaty reprezentujące styl organiczny są dynamiczne w swojej formie. Także i tutaj linie są eliptyczne, opływowe, a kształty pełne. Granice nachodzą na siebie, przez co przedstawione elementy wydają się być w ruchu.

autor: Desenio

  • Co myślicie o świecach w kształcie ciała kobiety? Jest to absolutny strzał w dziesiątkę, bo przecież nie ma nic bardziej krągłego niż kobiece kształty. My jesteśmy na tak i prosimy o więcej.

autorzy: @zisdue, @mycozyhome.mr, the sorry girls, @bonjourcandle

  • W domu nie może zabraknąć wazonów, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy przyniesiemy ze spaceru gałązki z baziami. I gdzie potem coś takiego wsadzić? Zwróćcie uwagę na te flakony, które harmonijnie wpisują się w założenia stylu. Ma być pękato, oble i łatwo do złapania. Koty ze zdjęć chyba też zadowolone, nie zanosi się, żeby planowały zbić któryś z wazonów. 😉

autor: H&M Home

autor: Giera Design

  • Czy te lustra czegoś wam nie przypominają? My od razu pomyśleliśmy o kałużach. Nieco rozciągnięte, zaokrąglone, ale niesymetryczne. W szybki i prosty sposób możecie powiesić sobie prywatny stawik na ścianie. Jest naturalnie i organicznie!

autor: Quadro Room

Ożywione przedmioty użytku codziennego

Uważamy, że dopełniającą wisienką na torcie są organiczne uchwyty i ceramika. Niesztampowe rączki-liście czy rączki-owady bezpośrednio nawiązują do świata natury. Z kolei nieregularne, trudne do określenia obłe uchwyty łudząco przypominają strugi deszczu. A jak pić herbatę to tylko z wygodnego kubka, który idea|l|nie wpasowuje się w kształt naszych dłoni! Nie wspominając o drinkach…

autor: PAP DECO

autorzy: @exploringinteriors

ZARA HOME

Ponadczasowość i uniwersalność

Nie da się ukryć, że organic style jest ponadczasowy i uniwersalny. Cieszymy się, znowu rozgościł się na salonach… Jednak czego można by się spodziewać po fanach lat ‘80. Od teraz organiczne kształty nie tylko w naszych ulubionych serialach, ale także i w domu!

Zastanawiające, czy współcześni designerzy pójdą o krok dalej i pokuszą się o projektowanie mebli przyjaznych środowisku, na przykład biodegradowalnych? W końcu styl organiczny to życie w harmonii z naturą… Ale zdaje się, że to historia na inny wpis…

Co myślicie o organicznych formach we wnętrzach?

autorka wpisu: Agnieszka Baranowska