Newsletter

ROŚLINY WE WNĘTRZU – RANKING TOP 10

Rośliny świetnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i poziom zrelaksowania. Warto więc przemyśleć dodanie do swojego wnętrza kilku zielonych akcentów.

Rośliny we wnętrzu

Rośliny we wnętrzu bardzo często są pomijane. Im więcej złych doświadczeń masz z roślinami (a mówiąc szczerze – im więcej masz ich na sumieniu) tym bardziej bronisz się przed umieszczeniem ich w swoim wnętrzu. Niesłusznie! Rośliny świetnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i poziom zrelaksowania. Warto więc przemyśleć dodanie do swojego wnętrza kilku zielonych akcentów.

TOP 10 Roślin we wnętrzu – subiektywny ranking osoby z fatalną ręką do kwiatów
W kobiecej części mojej rodziny jestem czarną owcą jeśli chodzi o rękę do kwiatów. Nie potrafię rozpoznać bratka od stokrotki (no dobra, może aż tak źle nie jest ale piwonie, begonie i inne takie to już dla mnie kompletna tajemnica). Pomimo usilnych starań mojej babci w kwestii edukowania mnie w tym temacie, jestem chyba całkowicie odporna na tę wiedzę.

Ale, ale! Ostatnimi czasy fascynują mnie rośliny we wnętrzu i bardzo często dodaje je do projektów moich klientów. Musiałam więc swoją wiedzę zgłębić i oto powstał mój osobisty ranking  ROŚLINY WE WNĘTRZU – RANKING TOP 10, na który Cie serdecznie zapraszam! 

1. OPLĄTWA (AIR PLANT)

Oplątwa czy też Air Plant to chyba jedna z najbardziej zaskakujących roślin domowych. Istnieje ponad 650 rodzajów roślin powietrznych (Tillandsia spp.), Które mogą rosnąć – i dobrze się rozwijać – bez gleby, co w moim osobistym rankingu daje im numer 1 na liście!

Air Plant świetnie prezentuje się podwieszona do sufitu (może nawet wisieć do góry nogami!) w szklanych kulach, pudełeczkach czy klatkach. Ze względu na jej niezwykły wygląd wielu projektantów używa oplątwy w swoich pracach, na przekład Bocci w autorskich projektach lamp. Niewymagające rośliny we wnętrzu? Oplątwa to świetne rozwiązanie.

2. PAPROĆ – BOSTON FERN

Ta roślina kojarzy mi się z dzieciństwem i domem rodzinnym. Moi rodzice oraz babcia posiadają w swoich domach wspaniałe okazy paproci. Przez sentyment i podziw dla tych roślin przyznałam im miejsce numer 2!

Paproć, o którą należycie dbamy może przeżyć dziesięciolecia! Jest to zdecydowanie dobra inwestycja! Ta roślina najlepiej prezentuje się zawieszona na ścianie, pod sufitem lub postawiona na cokole czy stojaku.

ŚRODOWISKO: w warunkach domowych paprocie lubią miejsca jasne, dobrze nasłonecznione lecz nie w bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Ich delikatne liście są wrażliwe na poparzenia. Najlepsza jest dla nich ziemia kompostowa z dużym udziałem torfu i próchnicy. W sklepach ogrodniczych możesz kupić specjalną ziemię do paproci.

PODLEWANIE: paprocie nie lubią suchego powietrza, pamiętaj, aby często zraszać ich liście. Częstotliwość podlewania bardzo często zależy od temperatury i wilgoci w pomieszczeniu. Paprotka lubi wilgoć, sprawdzaj więc jej ziemie i podlewaj w razie potrzeby. Nie doprowadzaj do wysuszenia się gleby.

3. KALATEA – CALATHEA

Miejsce numer 3 w moim subiektywnym rankingu roślin idealnych do wnętrza zajmuje Kalatea. Urzekła mnie swoimi dużymi, dekoracyjnymi liśćmi, które chętnie widziałabym u siebie w mieszkaniu.

Niezwykłe wzory na liściach sprawiają, że Kalatea jest bardzo dekoracyjna. Ale ta wspaniała roślina domowa to nie tylko element dekoracyjny Twojego domu: to naturalny oczyszczacz powietrza, który zmniejsza poziom stresu (już zamawiam 10 takich!).

ŚRODOWISKO: kalatei nie należy stawiać w miejscu o pełnym nasłonecznieniu. Bardziej lubi stanowiska jasne o rozproszonym świetle lub półcieniste.

PODLEWANIE: podlewanie jest bardzo ważnym elementem uprawy tej rośliny. Musimy zapewnić jej stałą wilgotność podłoża. Podlewamy tak często, aby ziemia była cały czas wilgotna, ale nie mokra. Do podlewania używamy miękkiej wody.

4. KOLOKAZJA – ELEPHANT’S EAR

Czwarte miejsce w moim rankingu zajmuje roślina o ciekawej nazwie – Uszy Słonia czy inaczej Kolokazja. To duża, dramatycznie i tropikalnie wyglądająca roślina.Uważajcie kolokazja uprawiana w pomieszczeniu może osiągnąć niebotyczne rozmiary 2 metrów wysokości (na zewnątrz nawet do 4 metrów)! Doskonale nadaje się do dekoracji dużych przestrzeni takich jak: lofty, mieszkania z wysokimi sufitami, balkony, biura i bary. Przyciągaja uwagę ze względu na swój rozmiar.

ŚRODOWISKO: świetnie czuje się w cieniu lub średnio nasłonecznionych miejscach. Lubii wilgoć i ciepłą temperaturę. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie lekko kwaśnym. Najlepiej użyć mieszanki ziemi próchniczej, gruboziarnistego piasku i dobrze przerobionego obornika.

PODLEWANIE: musi mieć podłoże stale wilgotne, ale nie mokre – zbyt duża ilość wody spowoduje zgnicie korzeni. Przesuszenie także prowadzi do zamierania kolokazji. Roślinę najlepiej podlewać przez podsiąkanie: zanurzamy doniczkę w pojemniku z wodą, a po około 15 minutach ją wyjmujemy i czekamy aż nadmiar wody wypłynie. Latem podlewamy częściej, zimą podlewanie ograniczamy.

5. DIFFENBACHIA

Ta roślina jest piękna, ale trująca! Jeśli posiadacie dzieci lub zwierzątka to diffenbachie wam odradzam.

Diffenbachia to specjalna odmiana o jasnozielonych zielonych liściach, które wyglądają, jakby były poplamione ciemniej zieloną farbą. Dodają wspaniałą, nowoczesną i artystyczną fakturę do białych mebli, a jednocześnie wdzięcznie wyglądają w tle innych roślin.

ŚRODOWISKO:lubi miejsca jasne lub półcieniste. Wystawiona na bezpośrednie słońce dostaje plam oparzelinowych. Rozproszone światło dobrze wpływa na tworzenie się wzorków na roślinie. Nie lubi przenoszenia z miejsce na miejsce. Roślina preferuje ziemię próchniczną, lekko kwaśną z dodatkiem torfu lub ziemię uniwersalną.

PODLEWANIE: lubi wilgoć – w przeciwnym wypadku usychają jej brzegi liści. Warto zraszać jej liście wodą. W okresie letnim podlewać 2-3 razy w tygodniu, zimą w miarę potrzeby (ok. raz w tygodniu).

6. DRACENA

Uwaga: ta roślina również jest trująca, w szczególności dla psów i kotów.
Miejsce szóste zajmuje Dracena – roślina bardzo łatwa w utrzymaniu i wprowadzająca tropikalny klimat do pomieszczenia.

ŚRODOWISKO: wszystkie gatunki draceny (a jest ich około 40) są odporne na niesprzyjające warunki. Dracena lubi jasne miejsca jednak bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Parapet okna po wschodniej lub zachodniej stronie domu będzie idealny. Lubi lekką, próchniczą ziemię

PODLEWANIE: dracenę należy podlewać w momencie, gdy jej ziemia jest już sucha.

7. GAŁĄZKI EUKALIPTUSA

Eukaliptus a dokładniej jego gałązki już dawno skradły moje serce. Jako, że nie jest to roślina doniczkowa zajmuje on dopiero 7 (ale jakże zaszczytne) miejsce w moim rankingu.

Sama jestem szczęśliwą posiadaczką gałązek eukaliptusa w moim mieszkaniu (ciiii! nikt nie musi wiedzieć, że są sztuczne i kupiłam je w IKEI o tutaj). Liście eukaliptusa przepięknie wyglądają w minimalistycznych wnętrzach. Pamiętaj, że nie lubią konkurencji, wyeksponuj je więc na np. białej, gładkiej ścianie.

ŚRODOWISKO: sztuczne, możesz ustawić wszędzie, nawet w szafie ? Żywe gałązki eukaliptusa najlepiej zachowają świeżość w półcieniu. Nawet po uschnięciu nie tracą kształtu i koloru.

PODLEWANIE: podlewać nie trzeba, wystarczy wazon ze świeżą wodą. Sztuczne polecam trzymać w wazonie bez wody ?

9. FIGOWIEC DĘBOLISTNY – FIDDLE LEAF FIG

Przedostatnie miejsce na liście i kolejny figowiec, który skradł moje serce czyli Figowiec dębolistny.

Umieszczony w pustym rogu dopełnia pomieszczenie i nadaje wnętrzu tropikalnego klimatu. Ze względu na duży rozmiar liści każda roślina ma ich nie więcej niż 20-30, dzięki temu nie narzuca się swoją obecnością. Pięknie prezentuje się w zestawieniu z tkanymi osłonkami na donice lub w zwykłych, minimalistycznych doniczkach.

ŚRODOWISKO: roślina ta nie lubi przestawiania więc miejsce na jej usytuowanie należy wybrać niezwykle starannie. Figowce tej odmiany lubią bardzo jasne, dobrze doświetlone przestrzenie, ale nie bezpośredni kontakt ze słońcem.

PODLEWANIE: ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. W okresie zimowym należy zraszać liście figowca.

10. MONSTERA DZIURAWA – MONSTERA DELICIOSA

Last but not least – Monstera! Na liście ostatnia, ale wcale nie mniej ważna od pozostałych. Od kilku lat panuje boom na tę roślinę. Widzimy ją wszędzie – na Instagramie, w magazynach wnętrzarskich i jako motyw na każdym możliwym gadżecie. Nic dziwnego monstera jest przepiękna.

Przy zakupie monstery musimy pamiętać, że jest to roślina duża, osiągająca nawet 2 metry długości. Nie rośnie zbyt szybko i jest łatwa w pielęgnacji, ale warto przeznaczyć dla niej sporo miejsca. Dla tych o mniejszym metrażu doskonale sprawdzą się liście monstery w prostych szklanych wazonach. W IKEA dostępne są też sztuczne liście, które naprawdę wiernie udają swój żywy pierwowzór (znajdziesz je tutaj).

ŚRODOWISKO: najlepsze będzie miejsce cieniste lub półcieniste. Mieszanka gruboziarnistej ziemi kompostowej, liściowej i darniowej.

PODLEWANIE: latem należy podlewać raz w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie.

Wszystkie zdjęcia użyte w grafikach pochodzą z www.pinterest.com

Rośliny we wnętrzu – nowoczesny design a natura

Nowoczesne wzornictwo bardzo często wymaga prostych linii. Nasze wnętrza coraz częściej są puste i minimalistyczne. Niestety w ostatnim czasie zauważyłam, że są też… NUDNE! Przyroda natomiast jest dzika, chaotyczna i nieprzewidywalna. Uważam, że to świetny kontrast do nowoczesnych, prostolinijnych wnętrz.
A Tobie, która roślina z rankingu podoba się najbardziej?
Verified by MonsterInsights